0 – 3 Milimetre Kum

0 – 3 milimetre aralığında sınıflandırılmış olan doğal kum çeşididir. Bu kum çeşidinin içeriğinde kil bulunur. Kendine ait olan ağırlığı oldukça azdır. Hafif kum olmasından dolayı şap için kullanımı vardır. şap yapımı için kullanıldığı durumlarda çatlama gibi sorunlar ortaya çıkmamaktadır. Oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. Doğal agrega çeşidinde bulunmaktadır. Oluşumu kayalar ve taşların doğal nedenler ile parçalanması ya da sürüklemesi ile gerçekleşmektedir. Bazı taşların yine doğal nedenlerden dolayı ufalanması ile de  oluşmaktadır. Meydana gelme şeklinden dolayı en dayanıklı aynı zamanda en sağlam mineralleri bu kumlarda bulabilirsiniz. Bundan dolayı 0 – 3 mm kum kullanılarak yapılan malzemeler daha dayanıklıdır. Bu kumları ırmak, çay, dere gibi alanlarda bulabilirsiniz. Bunlara dere kumu da denmektedir. Ayrıca buz kütlelerinin sürüklemiş olduğu ve bir alana yığdığı kum yataklarından da yine bu kumu bulabilirsiniz. 0 – 3 mm kum genel olarak kaba sıva yapma işleminde ya da tuğla örmede kullanılmaktadır.

0 – 3 Mm Kum Çeşitleri Nelerdir?

0 – 3 mm kum çeşidi 2 tanedir. Bu çeşitlerin isimleri;

  • Sarı sıva kumu
  • Siyah şap kumu

Bu kum kullanımında tuğla örme işlemi ile kaba sıva yapma işlemi bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen çeşitler sıva yapımı için kullanılan kumlardır. 0 – 3 mm kum ince kum olarak da isimlendirilir. Kullanımı çok yaygındır. Oldukça hafif olmasından dolayı inşaat alanında kullanılırken avantaj sağlamaktadır. Ayrıca yine bu kum kullanılarak üretilen sıvalar oldukça dayanıklı olur. Bunun sebebi ise kum içerisinde bulunan minerallerden kaynaklanmaktadır. Bu kum türünün ham maddesi doğal olduğundan dolayı hangi taş ya da kayaçtan üretimi yapılmış ise onun karakteristik özelliğini yansıtır.

0 – 3 Mm Kum Fiyatları

0 – 3 mm kum fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğe sebep olan ana faktör ise üretimi yapan sektörlerden kaynaklanmaktadır. Her firma satış yapmak için üretim yapan sektörden kum alımı sağlar. Eğer sektör üretim aşamasında fazla masraf oluşturmuşsa bu durum kum fiyatlarına da yansıyacaktır. Sektör her zaman yaptığı gibi  işlemini yapmış ve satışa çıkmış ise bu kum ortalama fiyat aralığında olur. Ama ekstra bir durum varsa bu fiyata yansır. 0 – 3 mm kum ince kum olarak bilinir demiştik. İnce kum maliyetini diğer kum çeşitlerine göre daha düşüktür. Fiyatının düşük olması kalitesiz olduğu anlamına gelmemelidir. Doğal taş ve kayaçlar ile oluştuğundan dolayı oldukça kaliteli kumlardır. Eğer ince kum almak istiyorsanız bunun satışını yapan firmalar ile konuşmalısınız. Firmaya gidip 0 – 3 mm kum fiyatları hakkında bilgi almanız en doğru sonuçları size verecektir.